STRONA GŁÓWNA | KIM JESTEM | NIEZAPOMINAJKA | AKTUALNOŚCI | FORUM | FUNDACJA DOBRE ŻYCIE | KSIĘGA GOŚCI |NAPISZ
 

 

Współtworzyłam fenomen Polskiej Niezapominajki

Pomysł Święta Polskiej Niezapominajki powstał w 2002 roku, przy okazji importowanych Walentynek. Ojcem chrzestnym jest Redaktor Andrzej Zalewski z Eko – Radia Radiowej Jedynki. Pan redaktor Dniem Polskiej Niezapominajki ustanowił 15 maja.

Kiedy zostałam redaktorem naczelnym „Przyrody Polskiej”, pan redaktor przyszedł do mnie i zaproponował, żebyśmy razem promowali idee Polskiej Niezapominajki.

więcej ...


Jak to robią w Chmielniku

MIASTO I GMINA CHMIELNIK PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ POD HASŁEM CZYSTE POWIETRZE, DUŻO ZIELENI TO WIZYTÓWKA CHMIELNICKIEJ ZIEMI

więcej ...


Słodka Niezapominajka

W ruchu Niezapominajkowym uczestniczą również pszczelarze. Międzynarodowej Konferencji, jaka odbyła się niedawno w Kamiannej, siedzibie głównej Polskiego Związku Pszczelarskiego - patronowała Niezapominajka. Pszczelarze chętnie też uczestniczą w imprezach organizowanych z okazji

więcej ...


Tu jest mój dom

W Manifeście, który Kapituła nazwała Znakiem Polskiej Niezapominajki czytamy: "Mowa kwiatów nie jest obca wielu kulturom i cywilizacjom ludzkim od tysięcy lat. Kwiaty towarzyszą nam od urodzenia aż do śmierci, znaczą dni szczególne, a nawet wydarzenia historyczne.

więcej ...


List z Krakowa

A oto kolejny "niezapominajkowy" list, tym razem z Krakowa: "Dzisiaj po raz pierwszy wzięłam do ręki państwa pismo i jestem nim zachwycona. Jasno i mądrze piszecie o tym, co interesuje mnie ogromnie, czyli o przyrodzie właśnie. Mieszkam w Krakowie, w okolicy gdzie jest jeszcze sporo zieleni.

więcej ...


List do Pana Redaktora Andrzeja Zalewskiego

Eko-Radio Radiowej jedynki, podobnie jak i redakcja "Przyrody Poslkiej" otrzymują dużo listów, związanych z Niezapominajką. Oto jeden z nich...

więcej ...


15 maja Dniem Polskiej Niezapominajki!

Przede wszystkim przypomnijmy: Pomysł Święta Polskiej Niezapominajki powstał w 2002 roku przy okazji kolejnych Walentynek. Redaktor Andrzej Zalewski z Eko-Radia radiowej "Jedynki" zapytał słuchaczy, czy zamiast ekscytować się świętem obcym dla nas kulturowo, nie warto pomyśleć o skromnym kwiatku z naszych łąk, jako o symbolu rodzimego święta.

więcej ...


Moda na koszyk

Ocenia się, że codziennie, zwłaszcza latem podczas zakupów około 6 mln konsumentów w Polsce wynosi ze sklepu przynajmniej 2 torebki plastikowe. Codziennie zatem na śmietnik trafia około 12 mln torebek plastiku.

więcej ...


Zieleń to życie

Pod tym hasłem polscy szkółkarze od 11 lat organizują w Warszawie Międzynarodową Wystawę. Biorą w niej udział wystawcy z Polski oraz kilku krajów europejskich (średnio ponad 160), targi odwiedzają tysiące osób.

więcej ...


Siekierezada po polsku

Kiedy jedni tworzą Kluby Szkół Parkowych, Kluby Szkół z Ogrodem, nawołują do otaczania się zielenią, inni bezmyślnie niszczą to co cenne - nasze miejskie czy, jak ostatnio – przydrożne drzewa. Otrzymujemy coraz więcej listów i zdjęć informujących o okrutnym kaleczeniu drzew przez człowieka. Liga Ochrony Przyrody, jako licząca 77 lat organizacja pozarządowa ma ogromne zasługi w zadrzewianiu kraju.

więcej ...


Leśnicy i Niezapominajka

Inicjatorom Niezapominajki szczególną radość sprawił fakt, że pomysł chętnie podchwycili leśnicy. To oni, mocno związani z przyrodą, prowadzą od lat edukację przyrodniczą, uczą szacunku społeczeństwa do natury. Problemem, który bardzo boli ludzi lasów jest ich zaśmiecanie.

więcej ...


Gdzie szukać niezapominajek?

Niezapominajka to roślina siedlisk wilgotnych, choć spotkać ją można również w siedliskach suchszych. Niezapominajka to kwiat leśny, również występujący w obszarach podmokłych, na moczarach, łąkach, ale też i w ogrodach.

więcej ...


NIE WYPALAJMY TRAW

NIE WYPALAJMY TRAW, przecież nie zabija się skowronków Tytuł tej kampanii nawiązuje do inicjatywy władz miejskich Piotrkowa Trybunalskiego sprzed dwóch lat. Oni to właśnie do apelu o niewypalanie traw dołączyli, jakże przekonujące i nośne, zdanie o niezabijaniu skowronków. Akcja powiodła się, co jest dla nas zachętą i wsparciem.

więcej ...


Natura i kultura

Niezapominajka coraz częściej staje się zaczynem do działań. Szkoła z Wtelna koło Bydgoszczy z okazji Dnia Niezapominajki zaproponowała władzom wojewódzkim i gminnym oraz mieszkańcom spotkanie w parku przy dworku Leona Wyczółkowskiego. W otoczeniu pięknych obrazów samego mistrza polskiego krajobrazu - Wyczółkowskiego mówiono o potrzebie zainteresowania się tradycjami i dorobkiem naszych przodków.

więcej ...


Co zrobić, aby włączyć się w ruch niezapominajkowy?

Po to, by wpisać się w ruch niezapominajkowy, zostać uczestnikiem tego ruchu, trzeba zrealizować co najmniej jedno z przedsięwzięć, które przedstawiam poniżej. Chcemy, aby pod sztandarem Niezapominajki podejmowane były następujące zadania ("czysto niezapominajkowe"):

więcej ...


Klub Szkół z Ogrodem

Podobnie jak w przypadku Klubu Szkół Parkowych już rejestrujemy szkoły, które budują ogrody (pozwoliliśmy sobie zaliczyć do nich również niedawno utworzone mini-parki, gdyż zanim urosną tam dopiero posadzone drzewa, będą pełnić funkcję ogrodów).

więcej ...


Ratujmy kasztanowce

Celem projektu jest włączenie się w ogólnoeuropejską akcję ochrony kasztanowców przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Inwazja szrotówka jest ostrzeżeniem przed innymi zagrożeniami, które mogą w każdej chwili się pojawić. Aby nauczyć się im zapobiegać musimy wykształcić w sobie odpowiednie postawy, musimy też nauczyć się zjednywać do tych działań innych

więcej ...


Liga Ochrony Przyrody w obronie czystości wód w Polsce

Liga Ochrony Przyrody, doceniając rolę czystej wody, inauguruje kampanię edukacyjno - promocyjno - informacyjną OCHRONA ŹRÓDEŁ WODY. Wniosek, aby wszystkim źródłom wody nadać szczególny status chroniący je przed zanieczyszczeniami i degradacją został zgłoszony na XXVI Zjeździe Krajowym LOP. Zjazd powierzył Zarządowi Głównemu podjęcie działań zmierzających do ochrony źródeł wody.

więcej ...


Klub Szkół Parkowych

Powstanie Klubu Szkół Parkowych zainicjowała Kapituła Polskiej Niezapominajki. Po to, aby klub zyskał status organizacji, rejestrujemy zgłoszenia od poszczególnych placówek i trwają prace nad regulaminem i emblematami potwierdzającymi przynależność.

więcej ...


Nie stój z boku, włącz się do naszej kampanii!

Nasza kampania "Niezapominajka znakiem jakości naszej postawy wobec przyrody i zrównoważonego rozwoju" wzbudza coraz większe zainteresowanie. Piszą i dzwonią do nas osoby z różnych stron kraju.

więcej ...


O co chodzi w kampanii LOP?

Kampania promocyjno - informacyjno - edukacyjna LOP pt. "Niezapominajka znakiem jakości naszej postawy wobec przyrody i zrównoważonego rozwoju" składa się z czterech części Oto one:

więcej ...


Ogólnopolska Kampania Ligi Ochrony Przyrody

Od sierpnia 2004 roku Liga Ochrony Przyrody realizuje Ogólnopolską kampanię „Niezapominajka znakiem jakości naszej postawy wobec przyrody i zrównoważonego rozwoju”

więcej ...


Felieton Pana Redaktora Andrzeja Zalewskiego

Pan redaktor Andrzej Zalewski, z Radiowej Jedynki ojciec chrzestny Polskiej Niezapominajki pisał o tym pięknym kwiatku, symbolizującym piękne idee – wielokrotnie na łamach „Przyrody Polskiej”. Oto jeden z felietonów Pana Redaktora:

więcej ...


Skąd ta Polska Niezapominajka?

Od czterech lat w Polsce mówi się o Niezapominajce. Mówi się nawet o ruchu niezapominajkowym, bowiem niebieski kluczyk do ludzkich serc zainicjował niejedno przedsięwzięcie na rzecz danego środowiska. Skąd wzięła ta się tajemnicza Niezapominajka? Ojcem chrzestnym pomysłu jest redaktor Andrzej Zalewski z EKO – RADIA Radiowej Jedynki. Ja zostałam zaproszona do współpracy w 2002 roku. Wkrótce została powołana Kapituła Polskiej Niezapominajki, której jestem członkiem.

więcej ...Kliknij i posłuchaj ;)


Menu :

- GALERIA ZDJĘĆ
- EKOLOGIA
- CZŁOWIEK
- RECENZJE
- REPORTAŻE
- CHLEB
- LINKI
- MULTIMEDIA 

 

 

  Copyrigt Effective Computer Support.