15 maja Dniem Polskiej Niezapominajki! Przede wszystkim przypomnijmy: Pomysł Święta Polskiej Niezapominajki powstał w 2002 roku przy okazji kolejnych Walentynek. Redaktor Andrzej Zalewski z Eko-Radia radiowej "Jedynki" zapytał słuchaczy, czy zamiast ekscytować się świętem obcym dla nas kulturowo, nie warto pomyśleć o skromnym kwiatku z naszych łąk, jako o symbolu rodzimego święta. Niezapominajki to kwiaty, które zawsze kojarzyły się z polskim krajobrazem, były uwieczniane w polskiej poezji, by wspomnieć chociaż "Kwiaty Polskie" Juliana Tuwima. Niezapominajka może być znakiem naszej kultury. Może stać się symbolem bogatej polskiej przyrody, polskich lasów, bagien, uroczysk i źródeł czystej wody.
Okazało się, że propozycja redaktora Andrzeja Zalewskiego spotkała się z wielkim odzewem słuchaczy z całej Polski i w ciągu trzech lat redakcje - radiowej Jedynki, jak również nasza - "Przyrody Polskiej" - otrzymały setki listów popierających inicjatywę.
Redaktor Andrzej Zalewski zainicjował powołanie Kapituły Polskiej Niezapominajki. W jej skład weszli: Jego Ekscelencja ksiądz biskup Józef Zawitkowski; Jego Magnificencja rektor SGGW w Warszawie prof. dr inż. Tomasz Borecki; leśnik, wykładowca SGGW w katedrze ochrony lasu i ekologii, sekretarz V Wydziału PAN, przewodniczący Państwowej Rady Ochrony Przyrody - prof. dr inż. Andrzej Grzywacz; przewodniczący Rady Polskich Ogrodów Botanicznych, dyrektor Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie k. Warszawy doc. dr inż. Jerzy T. Puchalski; inż. Lucjan Kurowski z Końskowoli pod Puławami, szkółkarz i prezes Związku Szkółkarzy Polskich; prezes Zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody Władysław Skalny; redaktor naczelna Wydawnictwa LOP i "Przyrody Polskiej" Walentyna Rakiel-Czarnecka; przewodniczącym Kapituły został redaktor Eko-Radia Andrzej Zalewski.
Kapituła opracowała "Manifest Polskiej Niezapominajki", precyzujący ideę Polskiej Niezapominajki wraz z sugestiami jak obchodzić to święto.
Dzięki tym sugestiom zaczęły powstawać kluby szkół parkowych, w wielu miejscowościach zakwitły tysiące niezapominajek, ten skromny kwiatek przyczynił się do integracji lokalnych społeczności, dzięki niezapominajkowej idei sprzątano lasy, sadzono drzewa, krzewy i kwiaty.
Niezapominajka, dzięki swojej wymowie ma szanse stać się Przypominajką, przypominającą o ważnych sprawach: o czystości wody, gleby, atmosfery, o potrzebie zachowania różnorodności biologicznej, zachowania naszego "zielonego serca przyrody". Niezapominajka wreszcie jest elementem budowania własnej tożsamości: nie zapomnij o miejscu, w którym żyjesz, o tradycji, bliskich, o małej ojczyźnie, o swoich korzeniach i kulturowym dorobku,
Z inicjatywy Ligi Ochrony Przyrody niezapominajka patronuje tworzeniu klubu szkół parkowych w miejscowościach, gdzie znajdują się parki podworskie, albo niezabudowane obszary, na których można posadzić drzewa i krzewy; tworzeniu klubów szkół z ogrodem; znajdowaniu miejsc, na których lokalna społeczność może wspólnie spędzać wolny czas; prowadzeniu "ekologicznego przeglądu" miejscowości. Organizacji niezapominajkowych spotkań oraz podejmowaniu działań, zmierzających do poprawienia stanu środowiska naturalnego i ochrony przyrody.
Idea Polskiej Niezapominajki upowszechnia się coraz bardziej, powoli staje się znakiem jakości naszej kultury ekologicznej i narodowego przywiązania do unikalnych w Europie polskich krajobrazów oraz całego dziedzictwa narodowego. Logo Niezapominajki patronuje całorocznej działalności na rzecz ochrony przyrody.
Dzisiaj o Polskiej Niezapominajce można usłyszeć nie tylko w Eko-Radiu, można o niej przeczytać w pismach związanych z ekologią i przyrodą; w Internecie "niezapominajkową" stronę prowadzi "Gazeta Wyborcza".
Walentyna Rakiel-Czarnecka
Niezapominajka
Nie zapomnij - zwyczaj nowy.
Nie zapomnij - w czas majowy.
Nie zapomnij - piętnastego.
nie zapomnij - graj kolego!
Nowa bowiem ta zabawa
Ma w błękicie swoje prawaĽ,
Nie odrzuca zielonego,
Ma też miejsce dla żółtego.
Już ruszyła ta machina
I w napięciu wszystkich trzyma:
Czy się uda? Czy wytrzyma?
Czy zdobędzie święta prymat?
Na południu, gdzieś w Opolu,
Harcerz szuka kwiatków w polu.
Na północy Juchy Stare
Na niebiesko są ubrane.
To nie kawał, że w Wąchocku
Zakochani w żabim oczku
Na magistrat się szykują
I na blue go przemalują.
I śpiewacy operowi
Są do drogi już gotowi.
Jadą w Góry Świętokrzyskie;
Rozśpiewają szkoły wszystkie.
Za operą Radio EKO
W podróż uda się daleka.
Myślę - z jasnej to przyczyny
Radio sercem tej machiny.
Drogi Panie Redaktorze!
Niech Ci niebo dopomoże
I błękitu moc pokaże,
I promyki ześle w darze.
Będzie sukces, to nie bajki-
To DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI.
Chociaż lubię Walentego,
Maj mi bliższy od lutego.
Zofia Tyszkiewicz
Stara Miłosna
14 maja 2002 r.
Tekst ten ukazał się w miesięczniku LOP "Przyroda Polska" w maju 2004 roku
Walentyna Rakiel-Czarnecka |