Natura i kultura Niezapominajka coraz częściej staje się zaczynem do działań. Szkoła z Wtelna koło Bydgoszczy z okazji Dnia Niezapominajki zaproponowała władzom wojewódzkim i gminnym oraz mieszkańcom spotkanie w parku przy dworku Leona Wyczółkowskiego. W otoczeniu pięknych obrazów samego mistrza polskiego krajobrazu - Wyczółkowskiego mówiono o potrzebie zainteresowania się tradycjami i dorobkiem naszych przodków. . Wieczór wzbogacił koncert muzyki dawnej przygotowany przez młodych artystów z Bydgoskiej Akademii Muzycznej.
Ewenementem jest wędrująca wystawa "Dęby Rogalińskie", złożona z fotogramów Janusza Korpala. Ekspozycja jest efektem 40 lat fotografowania tych unikalnych drzew przez artystę fotografika, który słysząc o idei Niezapominajki wyszedł z inicjatywą, aby jego zdjęcia posłużyły jako zaczyn do organizowania niezapominajkowych spotkań. Wędrówkę wystawy po kraju organizuje Redakcja "Poznajmy las". Ekspozycja odwiedziła już ponad osiemdziesiąt placówek. I nadal budzi zainteresowanie szkół, ośrodków kultury, ośrodków edukacji ekologicznej. Niezapominajkowy gest autora fotogramów sprawił, iż wielu Polaków miało szansę poznać "perłę przyrody wielkopolskiej", a warto dodać, że Rogalin i stare dęby rosnące nad Wartą znane są w całej Europie. Wystawa krzewi niezapominajkową ideę, gdyż zawsze towarzyszą jej lokalne działania na rzecz przyrody, powroty do zapomnianych zwyczajów i tradycji oraz pomysły na budowanie przyjaznej sobie społeczności. Niektóre ze szkół wraz z wystawą, odwiedził redaktor Andrzej Zalewski - twórca idei Niezapominajki.
W tym roku w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie odbył się VIII Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny "Floraria Muzyczne - Muzyka w Kwiatach". Magia tego miejsca sprawia, że Ogród Botaniczny zachwyca nie tylko miłośników roślin i przyrody ale również spragnionych odpoczynku i wytchnienia wśród kwiatów, krzewów, drzew i śpiewu ptaków. Floralia muzyczne odbywają się corocznie na terasach pałacyku Angora wśród wiekowych drzew stanowiących naturalny amfiteatr.
W tym roku Festiwal zainaugurował koncert w wykonaniu Anny Marii Stańczyk pt. "Niezapominajka".
W Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie już dwukrotnie odbyła się Radiowa Gala Niezapominajki. Koncerty transmitowane były na żywo w I Programie Polskiego Radia.
Niezapominajka patronowała Festynowi Kultury Góralskiej, który odbył się w Zakopanem 13-15 sierpnia 2004 roku. Festyn był organizowany w ramach 14. z kolei Salonu Polskiego, którego gospodarzem jest dr Jan Sęk. Do odległego często o setki kilometrów od swego miejsca zamieszkania górskiego miasteczka przyjechała grupa ludzi, aby porozmawiać o rzeczach ważnych, zająć się sprawami ducha, pomijanymi przez komercyjny świat, ale bardzo nam wszystkim potrzebnymi.
"Przyroda Polska" sprawowała patronat medialny, jej redaktor naczelny był organizatorem trzech punktów programu, związanych z ochroną przyrody.
Głównym motywem tego "górskiego" Salonu była rodzima kultura i natura, wskazanie na konieczność ochrony obu wartości oraz swojszczyzna, pojmowana jako wierność własnej tożsamości i tradycji, temu co nasze i nam bliskie.
Otwarcie Festynu Kultury Góralskiej dokonało się na przyzbie domu Wojciecha Gąsienicy Byrcyna i jego żony Bożeny. Rodzinna gawęda "Swoi i bliscy" w wykonaniu gospodarza domu i jego sióstr wywiera duże wrażenie.
Opowiadania gospodarza i wiersze jego ojca są świadectwem miłości do przyrody, skrawka ziemi, na której przyszło żyć jemu i jego rodzinie, zachwytów nad urodą natury i refleksji nad marnym losem człowieka. Zbigniew Święch opowiadał o twórczości Eweliny Pęksowej, "największej ludowej malarki na szkle w dziejach świata". W takim oto towarzystwie redaktor naczelny "Przyrody Polskiej" miała okazję opowiedzieć o Polskiej Niezapominajce oraz o programie "Niezapominajka znakiem naszej postawy wobec przyrody i zrównoważonego rozwoju". Następnego dnia w sobotę w Szkole na Harendzie odbyła się, przygotowana przez Ligę Ochrony Przyrody dyskusja panelowa pt. "Swoim i naszym dzieciom". Jerzy Zembrzuski, przewodniczący Rady Obszarów Chronionych Zarządu Głównego LOP wygłosił piękną gawędę o urodzie Tatr oraz o zagrożeniach jakie wnosi obecność człowieka w tym przepięknym zakątku Polski. O edukacji środowiskowej, która jest naszą nadzieją mówił drugi bohater spotkania - Tadeusz Ogorzałek, przewodniczący Rady Edukacji Środowiskowej ZG LOP.
Zbigniew Dmitroca - poeta z Lublina przedstawił przyrodniczy teatrzyk walizkowy.
Panelowi towarzyszyły wystawy prac plastycznych. Uczestnicy Salonu Polskiego wysłuchali koncertu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod batutą Agnieszki Kreiner. O historycznych odkryciach opowiadał "Reporter przeszłości" Zbigniew Święch, członek ekskluzywnego Klubu Odkrywców.
Senator Franciszek Bachleda - Księdzularz, współorganizator Festynu Kultury Góralskiej opowiedział o Tatrzańskim Ośrodku Swojszczyzny.
Uczestnicy spotkania wysłuchali gawędy dr. Jana Sęka o pieśni "Góralu, czy ci nie żal", którą górale wędrujący za pracą wywieźli za Wielką Wodę i tam przemieniła się w pieśń kościelną. Festyn zakończył występ Anny Chowaniec - Rybki. Pieśń "Góralu, czy ci nie żal" była ostatnim akcentem spotkania.
Tekst ten ukazał się w miesięczniku LOP "Przyroda Polska" we wrześniu 2004 roku
Walentyna Rakiel-Czarnecka |