Zieleń to życie Pod tym hasłem polscy szkółkarze od 11 lat organizują w Warszawie Międzynarodową Wystawę. Biorą w niej udział wystawcy z Polski oraz kilku krajów europejskich (średnio ponad 160), targi odwiedzają tysiące osób. Jest to ogromna prezentacja drzew, krzewów, bylin, wyposażenia ogrodów i terenów zieleni, placów zabaw dla dzieci, aranżacji ogrodowych itp. Wystawie towarzyszą konferencje, pokazy, prezentacje multimedialne itp.
Związek Szkółkarzy Polskich, największa polska organizacja szkółkarska, zaakceptował Polską Niezapominajkę i zadeklarował współpracę. O jej szczegółach będziemy pisali na łamach "Przyrody Polskiej" a także na naszym wortalu.
Są nam bliskie idee szkółkarzy, którzy przygotowali bogatą ofertę adresowaną do 40 proc. mieszkańców naszego kraju. Z badań rynku szkółkarskiego wynika, że ogródki mogą być przy domach aż 40 proc. ludności Polski. Najwięcej roślin kupują właściciele ogródków przydomowych, a w następnej kolejności właściciele działek rekreacyjnych. Rośliny kupują przede wszystkim osoby najbardziej aktywne zawodowo. Prawie połowa zamieszkuje aglomeracje miejskie liczące ponad 90 tys. i więcej mieszkańców.
Coraz więcej osób, będących szczęśliwymi właścicielami balkonu robi sobie ogródek w domu. Kolorowe, pyszniące się piękną zielenią i kolorami balkony można dostrzec niemal w całym kraju.
Również polscy działkowcy przyjęli Niezapominajkę za swoją. Jeden z pierwszych listów, jakie otrzymaliśmy od nich nadesłał Zdzisław Szkutnik, prezes Zarządu POD Leśny Barcinek, znajdującego w miejscowości Bugaj - Barcinek k. Poznania. Działkowcy poinformowali nas, że będą nas wpierać i będą organizować obchody Święta Niezapominajki u siebie.
Współpraca z działkowcami rozwija się samorzutnie w różnych miejscach. Na przykład szkoła w Świdniku współpracuje z gospodarzami Pracowniczych Ogrodów Działkowych w Świdniku. Działkowcy wytłumaczyli uczniom, jak należy uprawiać niezapominajki i dzieci, pod ich czujnym okiem zasiały nasionka w szkolnym ogródku.
Tekst ten ukazał sie wbroszurce wydanej przez ZG LOP w 2004 roku pt. "Święto Niezapominajki trwa przez cały rok"
Walentyna Rakiel-Czarnecka |