Nie stój z boku, włącz się do naszej kampanii! Nasza kampania "Niezapominajka znakiem jakości naszej postawy wobec przyrody i zrównoważonego rozwoju" wzbudza coraz większe zainteresowanie. Piszą i dzwonią do nas osoby z różnych stron kraju. Nasza kampania "Niezapominajka znakiem jakości naszej postawy wobec przyrody i zrównoważonego rozwoju" wzbudza coraz większe zainteresowanie. Piszą i dzwonią do nas osoby z różnych stron kraju. Wszystkim odpowiadamy, że aby włączyć się do kampanii trzeba najpierw złożyć deklarację o przystąpieniu do ruchu niezapominajkowego. Chęć uczestniczenia w kampanii zgłosić należy w najbliższym Zarządzie Okręgowym LOP, gdzie zostaną powołani Okręgowi Koordynatorzy (wykaz ZO LOP zamieszczamy na stronach "Biuletynu Eko-edukacyjnego"). Jeśli spotkacie się Państwo z jakimś problemem - może tak się zdarzyć w pierwszym etapie, że nie będzie Koordynatora Okręgowego - wtedy prosimy o kontakt z Krajowym Koordynatorem Kampanii (adres i telefony również w "Biuletynie").
Wszystkich odsyłamy do naszego wortalu www.niezapominajka.home.pl, gdzie będziemy starali się zamieszczać bieżące informacje o kampanii. Już dzisiaj znajdziecie tam bardzo dużo szczegółowych informacji o każdym z projektów, są też pliki do pobrania, w tym prawna wykładnia spraw związanych z obszarami, na które wkraczają projekty niezapominajkowe autorstwa profesora Wojciecha Radeckiego. Polecamy wykładnię dotyczącą drzew, którą zamieszczamy w tym numerze naszego czasopisma. Naszym zdaniem informacje dotyczące kaleczenia i wycinania drzew są bardzo przydatne, bowiem mamy coraz więcej informacji o tego rodzaju zdarzeniach, i to z różnych regionów kraju.
Mamy nadzieję, ze wszyscy uczestnicy kampanii przyślą nam dokładne sprawozdania o podejmowanych działaniach: prosimy przekazywać je za pośrednictwem najbliższego Zarządu Okręgu LOP lub też bezpośrednio do nas. Czekamy na listy (e-maile i zwykłe), a także na fotografie, które będziemy umieszczali na naszym wortalu, drukowali w kolejnych numerach "Przyrody Polskiej". Prosimy także o wycinki prasowe, związane z kampanią lub też o nagrania na taśmach magnetofonowych, płytach CD lub kasetach video (koszty zakupu nośników i przesyłki zwracamy).
Zachęcamy do częstego kontaktu z nami (prosimy głównie o e-maile, ale także listy, telefony), cieszy nas każdy sygnał o tym, że włączacie się do przedsięwzięcia spod znaku Niezapominajki, której z radością patronuje żuberek - logo LOP.
Pragniemy zwrócić uwagę, że ogłosiliśmy trzy konkursy - na najciekawsze działania niezapominajkowe, na scenariusz zajęć związanych z kampanią oraz na mity i legendy dotyczące źródeł wody. Regulaminy znajdziecie w "Biuletynie Eko-edukacyjnym". Osoby zainteresowane szczegółami związanymi z Kampanią mogą otrzymać (bezpłatnie) broszury tematyczne. W tych, jak i innych sprawach prosimy o kontakt z Zarządami Okręgowymi Ligi Ochrony Przyrody jak i z krajowym koordynatorem (adresy j.w).
Zapraszamy do współpracy!
Szkolenie koordynatorów i liderów
18-19 września w Pogorzeli Warszawskiej czterdziestu wolontariuszy z całej Polski przygotowywało się do realizacji zadań związanych z naszą kampanią "Niezapominajka znakiem jakości naszej postawy wobec przyrody i zrównoważonego rozwoju". Uczestników interesowało wiele rzeczy: jak rozpocząć kampanię, w jaki sposób zwalczać szrotówka kasztanowcowiaczka, pozyskiwać środki oraz partnerów do wdrażania projektów, jak prowadzić edukację w szkołach i wśród dorosłych dotyczącą wypalania traw, ochrony źródeł czy życia wśród zieleni.
Profesor dr hab. Gabriel Łabanowski z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach szczegółowo przedstawił problemy związane z kasztanowcami, niszczącym ich pasożytem oraz sposobami ochrony przed szrotówkiem. Tomasz Skrzyczyński z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie mówił o zasadach przydzielania środków na edukację ekologiczną oraz na ochronę przyrody. Kapitan Marcin Mojek z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej przedstawił trudny problem wypalania traw.
Doktor Marzena Stempień-Sałek z PAN w bardzo przystępny sposób wyjaśniła, jak wygląda obieg wody w przyrodzie, jakie mamy zasoby wody podziemnej w Polsce, jak powstają źródła i jakie mamy ich rodzaje, jak gospodarujemy wodą i dlaczego powinniśmy o nią dbać.
Wojciech Rybarczyk z Krzyża Wielkopolskiego (ZO LOP w Pile) bardzo interesująco i z dużym zaangażowaniem, stosując przy tym nowoczesne techniki prezentacji, opowiadał o akcji "Zanim podpalisz - pomyśl", jaką od 9 lat prowadzi na terenie Wielkopolski, a od niedawna - także całego kraju. Tadeusz Ogorzałek, przewodniczący Rady Edukacji Środowiskowej przy Zarządzie Głównym LOP przedstawił projekty realizowane przez LOP.
Przeprowadziliśmy także kilka warsztatów. Wspólnie z Tadeuszem Ogorzałkiem poprowadziłam warsztaty o tym, jak wdrożyć projekty zawarte w niezapominajkowej kampanii, czyli: "Niezapominajka kwitnie przez cały rok", "Chronimy źródła wody", "Ratujmy kasztanowce", "Nie wypalajmy traw, przecież nie zabija się skowronków". Pożyteczne okazały się warsztaty dotyczące współpracy ze środkami masowego przekazu, przygotowywania wniosków o dofinansowanie na działania edukacyjne oraz ochronę przyrody. Praktycznym przerywnikiem były także warsztaty z komunikacji interpersonalnej.
Silna delegacja z Siemiatycz (przyjechały stamtąd trzy panie nauczycielki) dzieliła się doświadczeniem związanym z budową ogrodu przy szkole, mówiono także o trudnościach związanych z motywowaniem dzieci i młodzieży do działań na rzecz ochrony przyrody. Przeważał optymizm i wiara w możliwości związane z realizacją kampanii.
Szkolenie w Pogorzeli Warszawskiej było pierwszym z cyklu. Planujemy zorganizować jeszcze cztery takie szkolenia. Zapraszamy na nie wszystkich zainteresowanych kampanią, szukamy zarówno koordynatorów (mamy ich sporo, ale liczymy na większą liczbę) jak i liderów projektów.
Zainteresowanych odsyłamy do "Biuletynu", gdzie zamieszczamy formularzy zgłoszeniowy.
Tekst i fot.: Walentyna Rakiel-Czarnecka
krajowy koordynator kampanii
Od Redakcji: Wszystkich zaniepokojonych modą na Niezapominajkę pragniemy uspokoić, iż Logo LOP - najstarszej i najliczniejszej organizacji związanej z ochroną przyrody był, jest i pozostanie żubr. Niezapominajka jest po prostu kampanią, wpisaną w działania LOP. Jej Ojciec chrzestny - pan redaktor Andrzej Zalewski widząc ogromne zainteresowanie Niezapominajką i jej popularność przyszedł z tą piękną idea do LOP i poprosił o patronat. I tak to się zaczęło...
Tekst ten ukazał się w miesięczniku LOP - "Przyroda Polska" w październiku 2004 roku
Walentyna Rakiel-Czarnecka |