NIE WYPALAJMY TRAW NIE WYPALAJMY TRAW,
przecież nie zabija się skowronków
Tytuł tej kampanii nawiązuje do inicjatywy władz miejskich Piotrkowa Trybunalskiego sprzed dwóch lat. Oni to właśnie do apelu o niewypalanie traw dołączyli, jakże przekonujące i nośne, zdanie o niezabijaniu skowronków. Akcja powiodła się, co jest dla nas zachętą i wsparciem.
Celem projektu jest ograniczenie rozpowszechnionego w ostatnich latach wypalania traw na łąkach i nieużytkach, co z jednej strony jest przyczyną wielu pożarów, a z drugiej powoduje śmierć wszystkich żywych istot, nawet tych, które podlegają ochronie prawnej, a także wyniszczenie wszystkich roślin, w tym także chronionych.
Według danych uzyskanych z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej każdego roku, wraz z nadejściem wiosny, gwałtownie wzrasta liczba interwencji straży pożarnych związanych z pożarami traw, łąk, nieużytków i upraw. Tylko od marca do czerwca 2004 r. gaszono 20 918 takich pożarów.
Adresatami planowanych działań są ZO LOP, mieszkańcy niewielkich miejscowości: liderzy LOP, właściciele gruntów na których dokonuje się wypalania traw, przedstawiciele samorządów, OSP, kółka rolnicze, księża, pracownicy Lasów Państwowych, policja, straż miejska, Państwowa Straż Pożarna, pracownicy administracji państwowej, przedsiębiorcy, a także uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, szkół średnich oraz ich nauczyciele, rolnicy i ludność wiejska.
Tekst ten został opublikowany w broszurce wydanej przez ZG LOP w 2004 roku pt. "Święto Polskiej Niezapominajki trwa przez cały rok"
Walentyna Rakiel-Czarnecka |