Gdzie szukać niezapominajek? Niezapominajka to roślina siedlisk wilgotnych, choć spotkać ją można również w siedliskach suchszych.
Niezapominajka to kwiat leśny, również występujący w obszarach podmokłych, na moczarach, łąkach, ale też i w ogrodach.
Sama się wysiewa rozpoczynając w końcu czerwca swój cykl rozwojowy.
Niezapominajka to kwiat symbolizujący pamięć. W wielu językach jej nazwa pochodzi od słów "nie zapomnieć". Występuje w całej strefie umiarkowanej.
Nazwa łacińska łączy w sobie dwa greckie słowa: myos - mysz i otos - ucho. Rodzaj ten obejmuje około 50 gatunków. Należy do bylin, wykazuje dużą zmienność w zależności od środowiska, w którym żyje. W Polsce występuje często.
Możemy ją spotkać tam, gdzie gleby są wilgotne, gliniaste, zawierają dużo azotu - tam znajdziemy niezapominajkę błotną - Myosotis palustris (L.). Na polach, w ogrodach, na miedzach i suchych łąkach łatwo można spotkać niezapominajkę polną Myosotis arvensis (L.) Suche, piaszczyste gleby zasiedla niezapominajka piaskowa Myosotis stricte Link.
W naszych ogrodach, na balkonach czy tarasach pewnie wolelibyśmy okazalszą postać niezapominajki. Od lat życzenia te spełniają szkółkarze. Wiele gatunków ma swoje odmiany dekoracyjne, choćby wspomniana niezapominajka błotna. Bardzo wdzięcznym materiałem do tworzenia form ozdobnych jest niezapominajka alpejska Myosotis alpestris Schmidt. Dziś istnieje bardzo wiele jej odmian niebieskich, białych, różowych, wrzosowych. Niezapominajka nadaje się na rabaty, balkony, tarasy, jest uprawiana w doniczkach.
W sekretnym języku kwiatów kolor niebieski zarezerwowany jest dla wzniosłych uczuć i życzeń, które się mogą spełniać dopiero w przyszłości. Niebieskie kwiaty są atrybutem świętych i Najświętszej Panny. Sądzono dawniej, że skoro odzwierciedlają barwę nieba, to muszą być z nim połączone.
Oto wykaz gatunków i podgatunków niezapominajek, występujący w Polsce, cytowany za: Mirek Z., Piekoś Mirkowa H., Zając A., Zając M., 1995. Vascular plant of Poland a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Polish Botaical Studiem, Guidebook Series 15. Nazwy roślin z tej publikacji przyjęte zostały przez botaników polskich za obowiązujące:
Myosotis alpestris F. W. SCHMIDT - Niezapominajka alpejska
Myosotis arvensis (L.) HILL - Niezapominajka polna
Myosotis caespitosa SCHULTZ - Niezapominajka darniowa
Myosotis decumbens HOST - Niezapominajka rozłogowa
Myosotis decumbens subsp. variabilis (ANGELIS) GRAU
Myosotis decumbens subsp. kerneri (DALLA TORRE&SARNTH.) GRAU
Myosotis discolor PERS. - Niezapominajka różnobarwna
Myosotis nemorosa BESSER - Niezapominajka górska
Myosotis palustris (L.) L. em RCHB. - Niezapominajka błotna
Myosotis palustris subsp. laxiflora (RCHB.) SYCHOWA
Myosotis palustris subsp. radicans (OPIZ) R. SCHUST.
Myosotis praecox HULLPH. - Niezapominajka wczesna
Myosotis ramoisissima ROCHEL - Niezapominajka pagórkowata
Myosotis sparsiflora POHL. - Niezapominajka skąpokwiatowa
Myosotis stenophylla KNAF - Niezapominajka smukła
Myosotis stricte LINK ex ROEM. & SCHULT. - Niezapominajka piaskowa
Myosotis sylvatica EHRH. ex HOFFM. - Niezapominajka leśna
Tekst ten został opublikowany w broszurce wydanej przez ZG LOP w 2004 roku pt. "Święto Polskiej Niezapominajki trwa przez cały rok"
Tekst ten ukazał sie wbroszurce wydanej przez ZG LOP w 2004 roku pt. "Święto Niezapominajki trwa przez cały rok"
Walentyna Rakiel-Czarnecka |