STRONA GŁÓWNA | KIM JESTEM | NIEZAPOMINAJKA | AKTUALNOŚCI | FORUM | FUNDACJA DOBRE ŻYCIE | KSIĘGA GOŚCI |NAPISZ
 

 

Sami dbają o własne zdrowie

Ogrom informacji, które wciąż musimy przetrawiać prowadzi do tego, że nie sposób już wszystkiego przeczytać. Dlatego potrzebne są rozmowy, wykłady, konferencje - pozwalają one na przekazanie w stosunkowo syntetycznej formie wielu pouczających treści. Wychodząc z tego założenia profesor Alicja Zobel, biochemik, od lat wykładająca na kanadyjskich i amerykańskich uniwersytetach, podczas swoich pobytów w Polsce spotyka się z ludźmi z różnych środowisk i stara się przekazać im wiedzę na temat żywienia.


    "Przyroda Polska" towarzyszyła profesor Zobel w spotkaniu z osobami cierpiącymi na epilepsję, członkami stowarzyszenia Spokojna Głowa. Pani profesor starała się uświadomić zebranym, że dobrym odżywaniem można zapobiegać chorobom, poprawiać swoje zdrowie, a nawet przedłużyć życie. Wiele mówiono o wodzie. Pani profesor zachęcała do picia wody mineralnej po uprzednim dokładnym zaznajomieniu się z informacjami na etykietkach. - Bardzo istotna jest proporcja składników mineralnych w wodzie - podkreślała.
   
    Odradzała też kupowania napojów zawierających konserwanty, zachęcała do włączenia do diety ziaren lnu, chwaliła olej lniany. Przypomniała, że dobre tłuszcze, np. oleje są nam potrzebne, ale nie powinno się ich poddawać obróbce termicznej. Zwróciła też uwagę, że ziarna lnu zawierają sporo lignianów - antyrakowych związków, wiele antyutleniaczy, obniżają poziom złego cholesterolu itd.

    - Tylko gdzie taki olej można kupić? - zastanawiali się uczestnicy spotkania. Ktoś opowiadał, że dobry olej lniany można kupić na targowiskach.
- W swoim mieście namówiłam sąsiadów i wspólnie kupujemy ziemniaki, owoce, warzywa, wszystko co się da, bezpośrednio od rolników mówiła pani profesor... Ale jeśli nie można w ten sposób zaopatrywać własnej spiżarni i trzeba korzystać ze sklepów, etykietki trzeba czytać nie tylko w przypadku wody mineralnej. Problem w tym, że u nas na tych etykietkach nie ma zbyt wielu informacji, a bywa, że informacje są nieprawdziwe. Pani profesor ma już dużą kolekcje etykiet i zwróciła uwagę, że aby ukryć przed konsumentem, iż dany produkt składa się głównie z cukru, nawet cukier występuje pod wieloma nazwami.
- W Danii np. na etykietkach jest informacja o zawartości trans-tłuszczów. Kanada, m.in. dzięki zabiegom pani profesor, będzie drugim państwem na świecie, w którym będzie się umieszczać informację o zawartości transferów w danym produkcie. Chodzi o to, by uniknąć spożywania rakotwórczych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
- Powinniśmy jeść więcej warzyw niż owoców - mówiła pani profesor. - I starać się, żeby zarówno warzywa, jak i owoce były różnorodne, gdyż każda roślina ma inne związki potrzebne człowiekowi do życia.
- Musimy też być aktywni, gdyż ruszając się "zmuszamy limfę do pracy", wyrzucamy toksyny z organizmu.
Pani profesor podała swój przepis na śniadanie (pisaliśmy o tym w marcowej Przyrodzie): Immunocol (preparat z surowicy mleka), zboża, nasiona i orzechy, suszone i świeże owoce. Do tego jajko, albo kawałek mięsa. Krytycznie odniosła się do mleka UHT, zachęcała do picia świeżego mleka.
- Kiedy zjemy obfite śniadanie, bogate w różnorodne składniki możemy nie dbać o resztę posiłków - podkreśliła.

    Spotkanie trwało ponad dwie godziny. Uczestnicy wykazywali wielkie zainteresowanie, dyskutując z ożywieniem. Sporo czasu poświęcono ziołom z Herbapolu, wysoko ocenianym przez profesor Zobel. - Sami nie wiecie, co macie - żartowała, nawiązując do inwazji obcych produktów i preparatów, jakże chętnie przez nas kupowanych.
Wydawało się nam imponujące, że uczestnicy spotkania sami się zorganizowali, zaprosili znanego biochemika na spotkanie, aby w ten sposób wzbogacić swoją wiedzę o tym, jak mądrzej i zdrowiej żyć.

Tekst ten został opublikowany w miesięczniku LOP "Przyroda Polska" we wrześniu 2004 roku


Walentyna Rakiel-CzarneckaKliknij i posłuchaj ;)


Menu :

- GALERIA ZDJĘĆ
- EKOLOGIA
- CZŁOWIEK
- RECENZJE
- REPORTAŻE
- CHLEB
- LINKI
- MULTIMEDIA 

 

 

  Copyrigt Effective Computer Support.