STRONA GŁÓWNA | KIM JESTEM | NIEZAPOMINAJKA | AKTUALNOŚCI | FORUM | FUNDACJA DOBRE ŻYCIE | KSIĘGA GOŚCI |NAPISZ
 

 

Chemia w organizmach zwierząt

Prawie każde zwierzę na Ziemi poddane jest działaniu różnorodnych chemikaliów wytworzonych przez przemysł Z badań naukowych dotyczących wpływu związków chemicznych na zwierzęta wyłania się bardzo niepokojący obraz, który burzy beztroskie przekonanie o nieszkodliwości chemikaliów. Wiadomo o następujących skutkach oddziaływania środków chemicznych na zwierzęta:


Ptaki - Ocenia się, że co roku setki ptaków hodowanych w domach giną w wyniku zatrucia oparami i cząsteczkami uwalniającymi się z produktów pokrytych teflonem.

Wydry i norki - Zauważono znaczny spadek populacji norki amerykańskiej, wydry kanadyjskiej i innych gatunków w Ameryce Północnej i w Europie Zachodniej. Podejrzewa się, że winne są PCB i dioksyny. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych na norkach w laboratoriach i na fermach.

Delfiny - PFOS, uznany przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska za związek rakotwórczy, został wykryty w ciałach delfinów i tuńczyków z obszaru Morza Śródziemnego, oraz u orłów bielików i łososi z Bałtyku. W czasie jednego z doświadczeń przeprowadzonego w roku 1979, związek ten podano małpom i wszystkie zmarły w ciągu kilku tygodni.

Ryby - Zanieczyszczenia chemiczne mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych. Najbardziej znanym efektem jest feminizacja samców ryb, które w swoich jądrach zaczynają produkować jaja.

Skorupiaki – Bromowe opóźniacze spalania są dla skorupiaków związkami silnie trującymi. Wykryto je również w ciałach kaszalotów, a niedawno także w jajach sokołów wędrownych.

Kajmany – Bisfenal A, wykorzystywany przy produkcji butelek i innych przedmiotów z plastiku, powoduje zmiany płci u kajmanów szerokopyskich, żyjących w Ameryce Południowej przedstawicieli rodziny aligatorów. Związek ten powoduje również deformacje rozwojowe u zarodków przepiórek i kur domowych.


 


Z materiałów WWFKliknij i posłuchaj ;)


Menu :

- GALERIA ZDJĘĆ
- EKOLOGIA
- CZŁOWIEK
- RECENZJE
- REPORTAŻE
- CHLEB
- LINKI
- MULTIMEDIA 

 

 

  Copyrigt Effective Computer Support.