STRONA GŁÓWNA | KIM JESTEM | NIEZAPOMINAJKA | AKTUALNOŚCI | FORUM | FUNDACJA DOBRE ŻYCIE | KSIĘGA GOŚCI |NAPISZ
 

 

Żyjemy w zdrowiu krócej niż inni

Od jakości wody, powietrza, gleby, żywności zależy nasze zdrowie. Środowisko wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, decyduje o naszym samopoczuciu, determinuje stan psychiki. Nikogo nie trzeba przekonywać, że człowiek najlepiej wypoczywa na łonie natury, wśród czystych naturalnych łąk, lasów, pól i jezior. Nic tak kojąco nie nastraja jak spokojny wypoczynek nad wodą, relaks przy zbieraniu grzybów w lesie czy wędrówki szlakami górskimi.


    Niestety, nie wszyscy mają takie możliwości, bowiem znaczna część spośród nas żyje w zanieczyszczonym środowisku naturalnym, pije niedobrą wodę, spędza większość czasu w zamkniętych pomieszczeniach.
W Polsce dopiero od niedawna ochronie środowiska nadaje się tak wielką wagę. Nabierają znaczenia ruchy społeczne - LOP, Klub Ekologiczny, Zielone Brygady, fundacje itp. zaczynają głośno upominać się o realizację podpisanych przez Polskę licznych międzynarodowych umów dotyczących przestrzegania prawa w zakresie ochrony środowiska przez władze państwowe, czy szkolenia i uświadamiania społeczeństwa o znaczeniu profilaktyki ekologicznej. Wszystkie te i inne działania, podejmowane od pewnego czasu wymuszają alarmujące statystyki. Wynika z nich, że kondycja psychofizyczna Polaków jest gorsza aniżeli naszych bogatszych sąsiadów.    
    Ostatnio na świecie jakość życia ocenia się poprzez obliczanie oczekiwanej liczby lat, w których człowiek żyje w zdrowiu. Według docelowego modelu Światowej Organizacji Zdrowia w 2000 roku było to 74,5 roku. Nam, Polakom, do tego modelu brakuje 8,3 lat życia w zdrowiu. Według ocen Organizacji Narodów Zjednoczonych liczba mieszkańców Polski z 38,6 mln w 2000 roku, w 2015 roku spadnie do 38 mln. Wymieramy.
     Wśród 162 krajów, które uwzględniono w ocenie rozwoju cywilizacyjnego, przygotowanej przez ONZ w 2002 roku oczekiwana długość życia stawia Polskę na 49 miejscu. Rok wcześniej zajmowaliśmy 46 pozycję. Jeśli weźmie się pod uwagę te same dane z lat 1970-1975, kiedy to zajmowaliśmy 27 pozycję - wnioski nasuwają się same - Polska nie nadąża za przyrostem podstawowego wskaźnika jakości życia. To alarmujące dane. Potwierdzają opinie, że od wielu lat powiększa się (na niekorzyść naszego kraju) różnica pomiędzy długością życia w Polsce a długością życia w krajach zachodniej Europy.
    Rzeczywistość jest ponura, ale tak dalej nie musi być. Wiele zależy od nas. Musimy pamiętać, że o naszym zdrowiu i długości życia decyduje kilka czynników:
-styl życia (50 proc.)
- środowisko (20 proc.)
-genetyka (20 proc.)
-opieka medyczna (10 proc.)

     Jak wynika z tego zestawienia wiele moglibyśmy zmienić, gdybyśmy wiedzieli co musimy zrobić, gdybyśmy zmienili swój styl życia i starali się poprawić stan środowiska naturalnego. Wychodząc z tego założenia Redakcja "Przyrody Polskiej" postanowiła od stycznia 2004 roku wydawać nowy dodatek do naszego miesięcznika - "Natura i zdrowie". Będziemy wdzięczni za listy. Zapraszamy do współpracy.
    Tekst ten został opublikowany w miesięczniku "Przyroda Polska" w styczniu 2005 roku


Walentyna Rakiel-CzarneckaKliknij i posłuchaj ;)


Menu :

- GALERIA ZDJĘĆ
- EKOLOGIA
- CZŁOWIEK
- RECENZJE
- REPORTAŻE
- CHLEB
- LINKI
- MULTIMEDIA 

 

 

  Copyrigt Effective Computer Support.