STRONA GŁÓWNA | KIM JESTEM | NIEZAPOMINAJKA | AKTUALNOŒCI | FORUM | FUNDACJA DOBRE ŻYCIE | KSIĘGA GOŒCI |NAPISZ
 

 

UWAGA Szkoły i przedszkola - organizujemy Tydzień chleba!

Rusza czternasta edycja kampanii Fundacji Dobre Życie!


W tym roku już nie planowaliśmy organizacji "Tygodnia chleba w szkole", gdyż po raz kolejny nie otrzymaliśmy środków na kampanię (są niezbędne do wydania książki – poradnika). Zmobilizowały nas jednak Wasze listy, telefony, e-maile. Zatem - robimy to!


UWAGA Szkoły i przedszkola - organizujemy Tydzień chleba!

Rusza czternasta edycja kampanii Fundacji Dobre Życie pt.:

„Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2022”

W tym roku już nie planowaliśmy organizacji "Tygodnia chleba w szkole", gdyż po raz kolejny nie otrzymaliśmy środków na kampanię (są niezbędne do wydania książki – poradnika). Zmobilizowały nas jednak Wasze listy, telefony, e-maile. Zatem - robimy!

Tak jak w poprzednich edycjach kampanię "Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2022" organizujemy w dniach 16-23 października 2022 roku.

Zapraszamy do włączenia się do czternastej już edycji „Tygodnia”. Również w tym roku podejmujemy działania związane ze zdrowym stylem życia. A to ze względu na fakt, że coraz więcej naszych dzieci ma nadwagę.

Przypominamy, że kampania „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole” została wykreowana i jest co roku, od 14 lat przeprowadzana przez Fundację Dobre Życie. Bardzo dużo placówek wpisało ten „Tydzień” na stałe do swojego kalendarza, inne włączają się do kolejnych edycji, co nas bardzo raduje.

Zapraszamy do udziału wszystkich, do których dotrze ta informacja do udziału, prosimy również o przekazanie idei dalej, do kolejnych placówek. Bardzo zależy nam, aby do kampanii przystąpiło jak najwięcej placówek.

Każda szkoła, przedszkole lub inna placówka oświatowo-wychowawcza realizuje projekt według własnego pomysłu, a jest ich sporo.

Przypominamy, że celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem chleba, podniesienie świadomości konsumentów na temat zdrowotnych właściwości chleba na zakwasie, wypiekanego tradycyjnymi metodami, jak również promowanie zdrowego stylu życia. Jest to potrzebne działanie, gdyż jak ostrzegają eksperci - bez podjęcia zdecydowanych działań powstrzymujących rozwój epidemii otyłości w Polsce nasze społeczeństwo zacznie poważnie chorować. Osoby z nadwagą i otyłe wcześniej czy później – w wyniku związanych z nimi powikłań i chorób – stają się pacjentami diabetologów, kardiologów, onkologów, neurologów, ginekologów, ortopedów, endokrynologów, a także psychologów i psychiatrów.

Dlatego nasza kampania – zachęcająca do zainteresowania uczestników tym, co kładą na talerzu, jak się odżywiają, i jak dieta wpływa na ich zdrowie – jest ważna i potrzebna.

Z uwagi na drastyczny spadek spożycia chleba w ostatnim czasie - szczególny akcent kładziemy na jego walory odżywcze i zdrowotne, podkreślamy rolę błonnika, zawartego w chlebie z mąki z pełnego przemiału, wskazujemy, że w piramidzie żywieniowej produkty zbożowe są najważniejszym składnikiem naszej diety, są jej podstawą. Zachęcamy, aby ten wzorzec był wcielany w życie.

W 2009 roku skierowaliśmy do Państwa pierwszy apel i była to prawdziwa iskierka, która wyzwoliła mnóstwo cennych działań oraz dużo dobrej energii.

Ku naszej satysfakcji przesłanie, jakie skierowaliśmy do szkół zostało bardzo pozytywnie odczytane przez nauczycieli, którzy włączyli się do kampanii. Idea, która urodziła się w naszych głowach rośnie i upowszechnia się, gdyż trafia na bardzo pozytywny grunt. Ogromnie cieszymy się, że nauczyciele (bo do nich głównie kierujemy nasz apel) zrozumieli przesłanie, że przemówiła do nich troska Fundacji o zdrowie społeczeństwa, że dostrzeżono nasze starania; kampania wyzwoliła mnóstwo cennych pomysłów, inicjatyw, przedsięwzięć. Szkolne społeczności zadają sobie mnóstwo trudu, aby przygotować różne działania w ramach kampanii. Dzięki uczestnikom kampanii powstaje nowa przestrzeń, w której idea zdrowego życia, w zgodzie z naturą przeistacza się w konkretne i różnorodne działania.

Nasze idee – z pomocą nauczycieli i szkolnych społeczności – żyją już własnym życiem. Przyznajemy, że jest to bardzo niezwykłe, że już od trzynastu lat przychodzi taki czas, kiedy w szkole mówi się o chlebie. Jest w tym jakaś magia…

Kiedy fundacja pozyskiwała środki na wydawnictwo, wydawaliśmy je w formie papierowej oraz cyfrowej i docieraliśmy z nim do szkół. Niestety od 2016 roku Fundacja mimo starań nie uzyskała jak dotąd żadnego dofinansowania. Polecamy zatem nasze poprzednie wydawnictwa, które są umieszczone na niniejszej stronie internetowej www.rakiel-czarnecka.pl w zakładce „multimedia”, skąd wszyscy zainteresowani mogą je sobie pobrać. W części pt. „Poradnik” w w/w wydawnictwach znajdziecie bardzo dużo informacji.

Czekamy na zgłoszenia udziału w kampanii, a następnie na relacje, sprawozdania, zdjęcia i raporty. Przysyłajcie, a my będziemy je upowszechniać, aby służyły jako dokumentacja podejmowanych działań, a także jako wskazówki i przykłady dla innych.

Fundacja przygotuje i prześle do organizatorów/koordynatorów Certyfikaty, potwierdzające udział w kampanii.

Walentyna Rakiel-Czarnecka

prezes Fundacji Dobre Życie

kreatorka kampanii na rzecz dobrego chleba

e-mail: poczta@rakiel-czarnecka.pl

www.rakiel-czarnecka.pl

Listy proszę kierować na w/w adres elektroniczny lub zwykłą pocztą:

Fundacja Dobre Życie, ul. Na Uboczu 20/44, 02-791 Warszawa.

 


Walentyna Rakiel-CzarneckaKliknij i posłuchaj ;)


Menu :

- GALERIA ZDJĘĆ
- EKOLOGIA
- CZŁOWIEK
- RECENZJE
- REPORTAŻE
- CHLEB
- LINKI
- MULTIMEDIA 

 

 

  Copyrigt Effective Computer Support.