STRONA GŁÓWNA | KIM JESTEM | NIEZAPOMINAJKA | AKTUALNOŒCI | FORUM | FUNDACJA DOBRE ŻYCIE | KSIĘGA GOŒCI |NAPISZ
 

 

Dobry chleb szansą na zdrowie

Chleb i produkty zbożowe od zarania traktowane są jako najważniejszy pokarm dla człowieka. Nauka potwierdza, że przetwory zbożowe o dużej zawartości włókna pokarmowego (błonnika) powinny stanowić podstawę codziennego pożywienia.


Chleb i produkty zbożowe od zarania traktowane są jako najważniejszy pokarm dla człowieka. Nauka potwierdza, że przetwory zbożowe o dużej zawartości włókna pokarmowego (błonnika) powinny stanowić podstawę codziennego pożywienia. Zgodnie z najnowszą wersją piramidy zdrowego odżywiania (pokazuje ona ile porcji różnych grup produktów powinno znaleźć się w posiłkach, które zjadamy w ciągu dnia) spożycie pieczywa powinno dostarczyć 30 proc. dziennej dawki energii. Problem polega na tym, że Polacy jedzą coraz mniej chleba (ok. 52 kg na osobę w 2012 roku), przy tym spożywają za dużo jasnego pieczywa, z oczyszczonej mąki. Produkcja pieczywa pełnoziarnistego stanowi zaledwie 5 proc. całego rynku. Tymczasem chleb razowy, żytni, na zakwasie jest dla człowieka najzdrowszy. Ziarno zbóż to niemal doskonały model żywności. Chleb – najpopularniejszy produkt zbożowy zawiera cenne składniki odżywcze: węglowodany, białka, tłuszcze o dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, substancji mineralnych (związki potasu, sodu, wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, manganu, selenu i inne), witaminy z grupy B i E oraz substancje biologicznie aktywne pochodzenia roślinnego.

Taki chleb, na zakwasie jest dla nas lekiem. Tylko naturalnie przebiegająca fermentacja eliminuje substancje szkodliwe dla zdrowia, które są w mące. Bakterie kwasu mlekowego, nagromadzone podczas fermentacji pozwalają lepiej zagospodarować składniki odżywcze, znajdujące się w zbożu, w tym wapń i żelazo. Sprzyjają zachowaniu wielu cennych składników, wrażliwych na wysokie temperatury (kwas foliowy, biosterole, beta glukan - organiczny związek chemiczny stanowiący rozpuszczalną odmianę błonnika pokarmowego i inne). Kwas mlekowy ma szczególne znaczenie dla

Kwas mlekowy, które powstaje wskutek naturalnych procesów fermentacyjnych ma szczególne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego człowieka oraz zapobiegania chorobom nowotworowym, działa leczniczo w przewlekłych schorzeniach żołądka, stanach zapalnych jelita grubego, zalecany jest w chorobach nerek, wątroby, trzustki.

Chleb razowy, na zakwasie zawiera cenny błonnik – „wymiatacz szkodliwych substancji” z jelit, poprawia ich pracę, obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II, obniża poziom „złej” frakcji cholesterolu, ma niski indeks glikemiczny, przez długi czas daje uczucie sytości. To nieprawda, że chleb tuczy – żytni, z pełnego przemiału, na zakwasie jest dobrym „wypełniaczem” żołądka, zmniejsza uczucie głodu.

Chleb jest najlepszym pokarmem dla mózgu; dla komórek mózgowych najlepszym pożywieniem są węglowodany złożone, które są dłużej trawione, przez co poziom cukru we krwi jest ustabilizowany przez dłuższy czas. Chroni też mózg przed udarem, gdyż zawiera kwas foliowy.

Chleb na zakwasach pięknie pachnie i jest bardzo smaczny. Kojarzy nam się z domem i tym, co dobre, piękne i naturalne. Dzięki smakowi i zapachom, a także walorom odżywczym prawdziwy chleb żytni na zakwasie nigdy się nie nudzi!

Pieczywo na zakwasach dłużej zachowuje świeżość (tylko przechowuj je w płótnie, nie w folii).

Mocne strony pieczywa: Obfituje przede wszystkim w zdrowe węglowodany złożone, które są dla nas źródłem energii. Zawiera także witaminy z grupy B niezbędne do pracy komórek nerwowych, kwas foliowy, cynk, magnez, wapń, pewne ilości białka oraz niezwykle ważny błonnik. Ten ostatni składnik pieczywa odgrywa w naszym organizmie nieocenioną rolę – oczyszcza jelita z resztek pokarmowych, ułatwia perystaltykę jelit, absorbuje wodę, dając nam przez kilka godzin uczucie sytości. Hamuje to apetyt i pozwala na zachowanie szczupłej sylwetki. Poza tym błonnik pomaga obniżyć stężenie cholesterolu we krwi, ponieważ ogranicza jego wchłanianie z przewodu pokarmowego. Jednak nie każdy chleb ma aż tyle zalet. Wszystko zależy od tego, z jakiej jest upieczony mąki.

Chleba jemy coraz mniej

Chleba do niedawna zjadaliśmy sporo – średnio rocznie około 110 kg na osobę, bogatsi 70 kg, biedniejsi – 150 kg. Niestety w ciągu ostatnich 70 lat konsumpcja pieczywa zmniejszyła się o połowę. I nadal maleje. Chleb stopniowo wypierają z naszego jadłospisu obce polskiej kuchni przekąski takie jak pizza, hamburgery, tortille i dziesiątki innych zamienników.

W 2011 roku średnie spożycie kształtowało się w granicach 54 kg, w 2012 zjedliśmy chleba jeszcze mniej, bo ok. 52 kg.

Wraz z rozwojem gospodarczym i zwiększeniem PKB wzrosło spożycie relatywnie droższych, wysoko przetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego kosztem mało przetworzonych wyrobów pochodzenia roślinnego, a szczególnie przetworów zbożowych. Styl życia charakterystyczny dla społeczeństw krajów rozwiniętych, w tym wadliwy sposób żywienia jest przyczyną wielu zaburzeń metabolicznych i rozwoju na tym podłożu chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, kamica żółciowa, choroby układu krążenia i układu kostnego. Dieta typu zachodniego, opierająca się przede wszystkim na tłuszczach i uboga we włókno pokarmowe zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów oraz czynnościowych chorób układu pokarmowego.

Warunkiem poprawy takiej sytuacji jest działalność popularyzatorska. Trzeba nam propagować model żywienia określający optymalną wielkość i strukturę spożycia pieczywa, z uwzględnieniem tradycji żywieniowych. Należy także promować spożywanie innych produktów zbożowych.

Dlatego Fundacja Dobre Życie – w trosce o zdrowie naszych dzieci – prowadzi od 2007 roku – kampanię na rzecz dobrego chleba, promuje także inne produkty zbożowe, w tym kasze. Więcej o kampanii piszemy w dalszej części tego artykułu.


Walentyna Rakiel-CzarneckaKliknij i posłuchaj ;)


Menu :

- GALERIA ZDJĘĆ
- EKOLOGIA
- CZŁOWIEK
- RECENZJE
- REPORTAŻE
- CHLEB
- LINKI
- MULTIMEDIA 

 

 

  Copyrigt Effective Computer Support.