Spotkanie w Baltimore na temat „Zdrowotne aspekty wapna i magnezu w wodzie pitnej”. Jako naukowiec i profesor fitochemii brałam udział w pierwszym spotkaniu na temat aspektów zdrowotnych dwóch minerałów w wodzie pitnej. To było moje pierwsze spotkaniem, gdzie poza słuchaniem codziennego żargonu naukowego byłam w stanie obserwować wymianę zdań biznesmenów sprzedających wodę, przedstawicieli rządów różnych krajów, jak również koordynatora Światowej Organizacji Zdrowia.
Spotkanie w Baltimore na temat „Zdrowotne aspekty wapna i magnezu w wodzie pitnej”. Maryland 23-26 kwietnia 2006 rok.
Meeting in Baltimore on: Health aspects of magnesium and calcium in drinking water. Maryland 23-26 April 2006
Alicja Zobel, Małgorzata Zobel
Jako naukowiec i profesor fitochemii brałam udział w pierwszym spotkaniu na temat aspektów zdrowotnych dwóch minerałów w wodzie pitnej. To było moje pierwsze spotkaniem, gdzie poza słuchaniem codziennego żargonu naukowego byłam w stanie obserwować wymianę zdań biznesmenów sprzedających wodę, przedstawicieli rządów różnych krajów, jak również koordynatora Światowej Organizacji Zdrowia.
Dopiero w 2008 roku WHO przedstawi rekomendacje na temat tego, jakie składniki mogą być z powrotem dodawane do wody destylowanej aby przeprowadzić jej reminalizację. W Baltimore usłyszałam, że ta rekomendacja będzie niezobowiązująca!!! W dyskusji powiedziałam, że WHO musi zając się sprawa i wziąć odpowiedzialność za rekomendację.
Ministerstwo zdrowia Kanady obiecało zaoferować rekomendację przed 2008 rokiem. Takie rekomendacje są bardzo ważne, ponieważ zatruta woda, która została oczyszczona i zostałaby w stanie totalnego usunięcia minerałów nie mogłaby być reminalizowana w korzystne elementy w odpowiedniej proporcji. Dużo prac naukowych zostało już wykonanych w sprawach ustalenia tych proporcji jak np. praca moja jak i uczelni ze mną współpracujących na całym świecie. Wdrażaliśmy te mineralne proporcje w bardzo ważnym trybie. Nasze badania wskazywały także, że minerały w wodzie do picia w odpowiedniej proporcji są łatwiej zaabsorbowane przez ciało człowieka i wtedy picie wody mogłoby być uznane jako potencjalne źródło minerałów.
W naturze źródła i głębinowe aquafairy posiadają różne proporcje minerałów, i chociaż niektóre z nich posiadają kompozycje perfekcyjne, takie że nasze komórki ją absorbują, inne potrzebują jeden lub kilka minerałów dodanych. Podczas gdy szkodliwe chemikalia znajdują się nieraz w wodzie powierzchniowej, przeważnie ich nie ma w głębokich aquafairach, chyba że byłyby one zatrute przez człowieka. Z tego względu nazywam je diamentami ziemi. Tak głęboko leżące aquafairy są najczyściejszym źródłem wody, która powinna być ochraniana do picia dla naszej generacji i dla przyszłych. To są diamenty zdrowej wody. Niefortunnie większość wody pitnej nie pochodzi z tych źródeł. I dlatego my musimy zwracać uwagę, żeby być pewnym, że woda którą pijemy zachowuje równowagę ważnych minerałów.
Dlaczego balans tych minerałów jest tak ważny dla naszego ciała? By to docenić musimy zrozumieć rolę enzymów. Głównie są to takie małe biologiczne katalizatory, które działają jak iskra w silniku i nie tylko są one konieczne do wszystkich reakcji biochemicznych, ale mają za zadanie dbać by te reakcje zachodziły szybko i wydajnie. Bez enzymów nasze ciało funkcjonowałoby tak jak ten silnik bez tej iskry. Enzymy mają możliwość wykonywania swojej pracy tylko, gdy są wspomagane odpowiednią miksturą minerałów, znajdujących się w naszych płynach organizmu. Roztwory tych minerałów są również nazywane elektrolitami.
Naukowcy wiedzą, ze jednym z najważniejszych elektrolitów jest magnez. Ponieważ jest on „zatrudniony” w akcję około 300 enzymów. Więc nic dziwnego, że lata, a nawet tylko miesiące niedoboru magnezu mogą spowodować, ze nasze ciała zaczynają pracować wadliwe. Inne minerały, takie jak calcium i potas odgrywają tak samo ważną rolę w enzymach. To zostało udowodnione przez wielu naukowców na konferencji w Baltimore. Wciąż trzeba przypominać i podkreślać, że niedobór tylko jednego z takich minerałów może powodować choroby serca i kości.
Minerały znajdujące się w naszych organizmach jako elektrolity współdziałają ze sobą, więc niedobór jednego z nich może spowodować prewencyjne użycie innych minerałów przez nasz organizm, np. magnez i wapń działające razem aktywują odpowiednie enzymy, ale w połączeniu nawet z niewielką ilością śladowych minerałów, takich jak selen i chrom - zaczyna działać więcej enzymów. Te enzymy mają kluczową rolę w metabolizmie cukrów i kluczowych antyoksydacyjnych procesach, prowadzących do walki z rakiem. Dlatego widzimy, że od odpowiedni balans minerałów jest wymagany w dobrym zdrowiu. A potencjalnie ważnym dystrybutorem tego balansu może być reminalizowanie wody pitnej.
Alicja Zobel, Małgorzata Zobel |